Difer Press
Μπάσκετ

Basket League, Παναθηναϊκός – Περιστέρι 90-75: Παρέμεινε αήττητος και στην κορυφή

Ο Παναθηναϊκός αψήφισε απουσίες και τραυματισμούς που προέκυψαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, πραγματοποιώντας ιδανικό… ποδαρικό στο 2024.

Οι πρωτοπόροι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-75 της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, διευρύνοντας στο 13-0 το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Εξόχως υψηλά ήταν τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο το Περιστέρι είχε προβάδισμα με 10-13 μετρώντας 6/8 εντός παιδιάς και αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός 4/4 σουτ (αλλά και τρία λάθη).

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν στο +5 (18-13 στο 7′) ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων (25-19).

Οι γηπεδούχοι (Ναν 7π., Γκραντ 7π., Μήτογλου 8π.) είχαν στην 1η περίοδο του αγώνα 4/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα με 4 λάθη ενώ το Περιστέρι (Τόμπσον 6π., Κασελάκης 6π.) είχε αντίστοιχα 8/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός μπορεί να πήρε προβάδισμα με 31-25 ωστόσο η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα από την πιεστική άμυνα των παικτών του Σπανούλη, οι οποίοι δεν έδιναν τίποτα εύκολο στον Παναθηναϊκό.

Έκλεψαν μπάλες και βρήκαν πόντους στο τρανζίσιον για 11-0 σερί (31-36 στο 15′) το οποίο έγινε επιμέρους 17-4 για διαφορά επτά πόντων (35-42) στο 18′.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (41-42) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (41-44).

Στο πρώτο μισό του αγώνα (Γκραντ 11π., 3ασ., 3ριμπ.) οι «πράσινοι» είχαν 8/15 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 10/14 βολές, 15 ριμπάουντ αλλά μολις 6 ασίστ για 9 λάθη!

Αντίστοιχα το Περιστέρι είχε 14/25 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ αλλά και 11 ασίστ για μόλις 6 λάθη, ενώ στη στατιστική είχαν καταγραφεί και 7 κλεψίματα!

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται ξανά με +7 πόντους (41-48) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε να αντιμετωπίσει

και ένα ακόμη πρόβλημα καθώς ο Λούκα Βιλντόσα ένιωσε ενοχλήσει στο γόνατο και αναγκάστηκε να παρακολουθήσει το υπόλοιπο παιχνίδι από τον πάγκο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους και στις συνεργασίες τους, με τον Τζέριαν Γκραντ να ήταν εκείνος που κρατούσε τους «πράσινους» μέσα στο ματς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στο 25′ με 49-55 ελέγχοντας έως εκείνο το σημείο το ματς.

Στο 28′ παρέμεναν με το προβάδισμα στο σκορ με 59-63 αλλά έκτοτε ξεκίνησε η πράσινη αντεπίθεση!

Ένα κλέψιμο του Μωραΐτη στο τέλος της 3ης περιόδου και ένα τρίποντο από το κέντρο ήταν η σπίθα που άναψε για τους «πράσινους» καθώς πραγματοποίησαν σερί 13-0 παίρνοντας διαφορά εννέα πόντων (72-63) στο 32′!

Ήταν το σημείο όπου είχαν κρατήσει το Περιστέρι στο «μηδέν» για τέσσερα λεπτά σημειώνοντας 13 αναπάντητους πόντους.

Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί για να μπουν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα καθώς έκτοτε ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ματς καθώς έφτασε τη διαφορά και στο +15.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75.